Donuk Omuz Nedir? Nasıl oluşur? Ne zaman iyileşir? Donuk Omuz Nedir? Nasıl oluşur? Ne zaman iyileşir?

Donuk Omuz Nedir? Nasıl oluşur? Ne zaman Geçer?

Birkaç haftadır mutfak rafına uzanmakta zorluk çekiyordunuz ama bu sabah hiç uzanamadınız ve sol kolunuzu kullanmak zorunda mı kaldınız? Üstünüzü yada ceketinizi giyerken birinden yardım etmesini mi istiyorsunuz? Gece uykularınız kolunuzun ağrısından dolay her geçen gün daha çok mu bölünüyor? Şikâyetlerinizin sebebi ''Donuk Omuz'' olabilir.

Donuk Omuz Nedir?

Aynı zamanda Adeziv Kapsülit olarakta bilinen Donuk Omuz, omuz ekleminde ağrı ve tutukluğa neden olan bir omuz problemidir.

Donuk Omuzu diğer omuz rahatsızlıklarından ayıran en önemli fark, aktif ve pasif hareketin aşırı kısıtlılığıdır. Tendinit, sıkışma sendromu, bursit gibi diğer omuz rahatsızlıklarında aktif hareket limitli ve ağrılıyken, pasif hareket normaldir.

Aktif hareket, sizin kendi çabanızla oluşur. Aktif hareket için kasların ve tendonların kasılması gereklidir. Bu yapılarda herhangi bir yaralanma varsa aktif hareket ağrılı ve kısıtlı olabilir. Eğer omuz pasif olarak hareket ettirilirse, ağrılı dokunun gevşemesi nedeniyle, hareket normal olarak gerçekleştirilir.

Donuk Omuz’da, eklemin kendisi tutuk olduğu için hem aktif hem de pasif hareket limitlidir.

Donuk Omuz’un en önemli belirtilerinden biri de, omuzdaki dış rotasyon hareketinin (dirsek vücut kenarındayken, elinizin içi karşıyı gösterecek şekilde kolunuzu vücudunuzdan uzaklaştırmaya çalıştığınızda gerçeklesen hareket) aktif ve pasif olarak neredeyse tamamen kısıtlanmasıdır.


Donuk Omuz Kimlerde Görülür?

Toplum genelinde %2.35 ile %5 oranında görülen bu rahatsızlığın olasılığı, Tiroid ve Diyabet hastalarında %10.8 ile %38 oranına yükselmektedir.

Donuk omuz tipik olarak 45-65 yaş arasındaki insanları etkilemektedir. Kadınlarda daha sık görülmektedir.

Bir kol etkilendiğinde, %5 ile %34 oranında diğer kolda da oluşabilmektedir. %14 oranında, her iki omuzda aynı anda donabilmektedir.

Donuk Omuz Nasıl Oluşur?

Bu rahatsızlığın esas nedeni hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, kandaki sitokin seviyesinin artışıyla alakalı olabileceğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Bu kısımda size sitokinler ile ilgili biraz ayrıntı vermek istiyoruz:

Sitokinler, inflamasyon sürecinde dokunun iyileşmesine yardımcı olur. Örnek verecek olursam, eğer inflamasyona sebep olacak ufak bir yaralanmanız varsa, artmış sitokin seviyeniz bu inflamasyonu daha da artırarak, ağrınızın artmasına sebep olur. Sonrasında, bağ dokusu oluşumu (fibröz cevap)'da normalden fazla olur ve bu durum omuzda aşırı hareket kısıtlanmasına sebep olabilir.

Donuk Omuz’a neden olabilecek bir başka durumda, yaralanma yada cerrahi sonrası uzun süre devam eden hareketsizlik halidir. Bir kırıktan yada bazı omuz cerrahilerinden sonra, omuz 6 haftaya kadar askıya alınabilmektedir. Bu süreçte, eklem kapsülü hareketsizliğe bağlı olarak tutulur. Klinikte donuk omuza sebep olarak en sık bu nedenle karşılaşmaktayız.

Donuk Omuz Ne Zaman Geçer?

Bilimsel çalışmalar bu rahatsızlığın tipik olarak 30 ay içerisinde geçtiğini bildirmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile bu süreyi kısaltmak mümkündür


Referans:
  • Sheridan MA, Hannafin JA. Upper extemity: emphasis on frozen shoulder. Orthop Clin North Am. 2006;37:531-539
  • Griggs S, Ahn A, Green A. Idiopathic adhesive capsulitis. A prospective functional outcome study of nonoperative treatment. J Bone Joint Surg Am. 2000;82(10):1398-1407
  • Mullett H, Byrne D, Colville J. Adhesive capsulitis: human fibroblast response to shoulder joint aspirate from patients with stage II disease. J Shoulder Elbow Surg. 2007;16(3):290-294.
  • Dias, Richard; Cutts, Steven; Massoud, Samir. Frozen Shoulder. BMJ : British Medical Journal; London331.7530 (Dec 15, 2005): 1453

Özet

Bu blog yazısında donuk omuzun ne olduğu, oluşum mekanizması ve ne kadar süreceği anlatılmıştır.