Hamilelik Döneminde Egzersiz Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik Döneminde EgzersizGeçmişte hamile kadınların aktivite seviyeleri hakkında endişelenilmiş ve azaltılması istenmiştir. Ancak son yıllarda hamilelikte egzersiz ile ilgili bilgiler güncellenmiş ve değişmiştir.

Hamilelikte Yapılan Egzersizin Anne ve Bebek Sağlığı Üzerindeki Etkileri:

Egzersizin hem anne hem de bebek üzerinde yararlı etkileri vardır. 

Gestasyonel diabetus mellitus

Hamilelikte egzersiz yapmak gestasyonel diyabet riskini azaltmaktadır. Yapılan bir çalışmada 24-34.gestasyonel haftada olan gestasyonel diyabeti olan kadınlara dirençli egzersiz yaptırılmış ve bu kadınlar egzersiz yapmayan kontrol grubundaki kadınlara göre insüline daha az ihtiyaç duymuşlardır.

Hipertansiyon ve preeklampsi

2012 yılında yapılan bir çalışma egzersizin preeklampsi açısından engelleyici bir etkisi olduğu sölenmiştir. Yapılan diğer çalışmalarda egzersiz şiddeti çok aşırı olmadığı sürece fiziksel aktivitenin hem hipertansiyon hem de preeklampsi oluşum riskini azalttığı söyleniyor.

Anne ve bebeğin dolaşımı ve bebeğin gelişimi

Egzersiz yapmanın bebeğe giden kan akışını azaltacağına dair teorik endişeler var ancak literatürde böyle bir bilgi yoktur. Hatta bazı çalışmalar şiddeti ayarlanmış egzersiz yapmanın bebeğin kan akışına çok etkisi olmadığını göstermektedir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar hamilelikte yapılan egzersizin fetüsün gelişimini desteklediğini göstermektedir.

Doğum

Düzenli egzersiz doğum süresinin kısalması ve sezaryen riskinin azalmasını sağlar. 

Perinatal depresyon

Düzenli egzersiz yapmanın hamilelik ve postpartum dönemde oluşabilecek depresyon riskini azalttığına dair çalışmalar vardır.

Hamilelik Sırasında Egzersiz Yapmanın Prensipleri Nelerdir?

“egzersiz yapmak için hiçbir kesin ve rölatif kontraendikasyonu olmayan gebeler için geçerlidir”

Haftanın çoğu günü, yoğunluğu ayarlanmış en az 30 dakikalık egzersizler yapın.

Birinci trimesterden sonra supin pozisyonda egzersiz yapmaktan, uzun süre ayakta durmaktan, yüksek riskli travma ,abdominal temas ve düşmeden kaçının.

Vajinal kanama, baş dönmesi, göğüs ağrısı, azalmış fetal hareketliliği, amniyotik sıvı sızıntısı, fiziksel aktiviteden bağımsız dispne oluşuyorsa egzersizi bırakın.

Kadının hamilelik öncesi fiziksel aktivite durumuna göre FITT yani egzersizin frekansı, yoğunluğu, tipi ve süresi ayarlanır. 

Özetle,

Kontraendikasyonu olmayan hamile kadınlar için egzersiz yapmak hem kendi hem de fetüs sağlığı için çok yararlıdır. Hamilelik öncesi düzenli egzersiz yapan kadınlar zaten egzersiz yapmaya devam etmek isteyecekleri için tolerans sınırında egzersiz şiddetleri artırılabilir ancak hamilelik öncesinde hareketsiz olan kadınlar egzersiz yapmak için teşvik edilmelidir.

Hazırlayan: Fzt. Burcu Zehra Sivri

Referans: Hinman, S. K., Smith, K. B., Quillen, D. M., & Smith, M. S. (2015). Exercise in pregnancy: a clinical review. Sports health, 7(6), 527-531.

Daha fazla oku: Pelvik Ağrı ve Ağrıyı Gevşetmek

Özet

Geçmişte hamile kadınların aktivite seviyeleri hakkında endişelenilmiş ve azaltılması istenmiştir. Ancak son yıllarda hamilelikte egzersiz ile ilgili bilgiler güncellenmiş ve değişmiştir. Bu blog yazısında hamilelik döneminde yapılan egzersizin anne ve bebek sağlığı üzerine etkileri, prensipleri açıklanmıştır.