Nonspesifik Bel Ağrısı Nonspesifik Bel Ağrısı

Spesifik Olmayan Bel Ağrısı Nedir?Spesifik olmayan bel ağrısı nedir diye bakacak olursak, tanınabilir bilinen bir patoloji olmadan yaşanan bel ağrısı olarak tanımlanabilir.

Akut, subakut ve kronik olmak üzere 3 kategoriye ayrılabilir. Akut bel ağrısı 6 haftadan kısa süreli, subakut 6 ile 12 hafta arasında yaşanan bel ağrısı, kronik ise 12 hafta veya daha uzun süreli yaşanan bel ağrısıdır.

Sırt kasları bel ağrısında önemlidir; çünkü yapılan çalışmalarda kronik bel ağrılı hastalarda derin sırt kaslarımızdan olan multifidus ve paraspinal kasların sağlıklılara göre daha küçük olduğu gösterilmiştir.

Yine yapılan çalışmalar bel ağrısı olan kişilerin %90’ının 3-4 ayda tedavi olmadan iyileştiği, %70’inin tedavi olmadan 1 ayda iyileştiğini, %50’sinin ise tedavi olmadan 2 hafta içinde iyileştiğini göstermiştir.

Peki spesifik olmayan bel ağrısının nedenleri neler olabilir?
Travmatik yaralanmalar, bel bölgesinde zorlanmalar, postüral nedenler sayılabilir.

Bel ağrısı için yayınlanan son kılavuzlara göre gerekmedikçe görüntüleme önerilmemektedir. Hasta, durumu ile ilgili bilgilendirilmeli mümkün olduğunca günlük aktivitelerine devam etmesi teşvik edilmeli ve aktif olmalıdır. Yine yapılan çalışmalara göre spesifik olmayan bel ağrısında egzersizin ağrı üzerinde ve kişiyi sınırlayan aktivitelerde olumlu etkilere neden olduğu gösterilmiştir.

Egzersiz programları kuvvetlendirme, postüral kontrol, aerobik egzersiz, germe egzersizleri gibi bileşenleri içerebileceği gibi program fizyoterapistiniz tarafından kişinin ihtiyaçları dahilinde kişiye özel hazırlanmalıdır, çünkü egzersiz reçetesi kişiye özel planlanır.

Sonuç olarak spesifik olmayan bel ağrısı spesifik bilinen bir neden olmadan yaşanabilen bel ağrısıdır ve bu durumdan korkup hareketsizliğe yönelinmemelidir. Egzersizin ve fiziksel aktivitenin önemi kanıt düzeyi yüksek çalışmalarla gösterilmiştir. Eğer sizde bel ağrısı yaşıyorsanız size özel bir egzersiz reçetesi için bir fizyoterapiste danışabilirsiniz, sağlıkla kalın.

Hazırlayan: Fzt. Birgül Dıngırdan 

Referanslar
Balagué, Federico, et al. "Non-specific low back pain." The Lancet 379.9814 (2012): 482-491. Level of evidence 1A
Burton AK, Tillotson KM, Main CJ, Hollis S. Psychosocial predictors of outcome in acute and subchronic low back trouble. Spine (Phila Pa 1976). 1995 Mar 15;20(6):722-8.Level of evidence 3C

Daha fazla oku: Bel Ağrısı ve Gluteus Medius İlişkisi

Özet

Bu blog yazısında spesifik olmayan bel ağrısı hakkında özet bilgiler yer almaktadır.