Ağrılı Mesane Sendromu Ağrılı Mesane Sendromu

Ağrılı Mesane Sendromu

Kolay Teşhis ve Uygun Tedavi İçin Tıbbi Personel ve Hastalara 6 İpucu

Ağrılı mesane sendromu ile ilgili farkındalık gereklidir. Alt karın, üretra, vajina, pelvik, fundus ve benzeri ağrıların yerini belirleyin

Birincisi, kişinin hastalığının farkında olması gereklidir. Pelvis tabanı çevresinde, pelvis, üretra ve vajina alanı dahil olmak üzere ağrı olduğunda, işeme disfonksiyonu 1 aydan fazla sürüyorsa, pelvik ile ilgili bir hastalık düşünülmelidir.

Olumsuz idrar kültür sonuçları ile tekrarlayan enfeksiyon öyküsü ağrılı mesane sendromu olasılığını gösterebilir

İkincisi, eğer hastada tekrarlanan prostatit, sistit veya vajinit ile idrar yolu enfeksiyonu geçmişi varsa enfeksiyonu kontrol etmek için idrar kültürü testi yapılmamışsa hemen bir idrar kültürü testi gereklidir. Olumsuz bir sonuç, hastalığın olasılığını gösterir.

Alt karın, üretra, vajina, pelvik, fundus ve benzeri ağrıların yerini belirleyin

Üçüncü olarak, yukarıda bahsedilen ağrının yerini belirtin: alt abdomen, üretra, vajina, pelvis, fundus ve benzeri. Cinsel ilişki veya boşalma gibi belirli aktivitelerle ilişkili ağrı başka bir nedene bağlı olabilir.

Aşırı aktif mesane ya da inflamatuar hastalık yoksa, ağrılı mesane sendromu düşünülmelidir

Dördüncüsü, üriner inkontinans, sıklık veya aciliyet ile aşırı aktif mesane işlevsel bir bozukluğu değilse, pelvik inflamasyon veya idrar yolu enfeksiyonu gibi enflamatuvar hastalıklar değilse ağrılı mesane sendromu düşünülmelidir.

Stres yönetimi, oral yolla ağrı yönetimi yararlı olabilir

Beşinci olarak, yukarıda listelenen dört ipucunun her biri hastanın belirtileri ile uyuştuğunda, stres yönetimi, oral uygulama yoluyla ağrı yönetimi, semptomu uyandıran davranış ve beslenme kontrolüne olan gereksinim açıklanmalıdır. Yeterli miktarda su içmek, idrar konsantrasyonunu önlemeye yardımcı olur ve alkol tüketimi, yapay tatlandırıcılar, kafeinli veya karbonatlı içecek ve baharatlı yemekler semptomları daha da şiddetlendirebilir. Ağrılı bölgede sıcak veya cold-pack ağrıyı azaltabilir.

Erken bilgi ve daha iyi prognoz için uygun uzmanları bulun

Son olarak, erken bilgi ve daha iyi prognoz için uygun uzmanları bulun.

Pelvik Ağrısının Ağrılı Mesane Sendromunda Tedavisi: Fizik Tedavi

Tedaviden önce solunum ve meditasyonun önemini vurgulayan raporlar bulunmaktadır. Derin solunum, core kas ile etkileşime girer ve core nasıl tutacağınızı öğretmek core kaslarını güçlendirecektir. Ardından, Ağrılı Mesane Sendromun' dan kaynaklanan zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmek için meditasyon, idrar sıklığı ve aciliyeti de azaltabilir.

Anksiyete ve stresin Ağrılı Mesane Sendromuna neden olduğu düşünülmektedir. Benzeri görülmemiş bir stres olduğunda, oluşan toksinler mesane rahatsızlıklarına ve idrar sorunlarına neden olur. Modern zamanlarda, insanlar nasıl nefes alacağını öğrenmek, meditasyon yapmak ve kasları gevşetmek için yoga yaparlar.

Yoga, pelvik ağrı ve diğer belirtileri iyileştirmek için en iyi egzersizdir. Vinyasa yoga (Güneşe Selam) en etkili ve terapötik çare olarak görülüyor ve hastaların evde kolayca yapabileceği egzersizdir.

Yoga’da Kedi Esnemesi egzersizi alt karın ağrısını hafifletir ve Kalça Kaldırma egzersizi, core kasının tutulmasını kontrol ederken kalça kasını güçlendirir.Sonuç Olarak:
Pelvik ağrının Ağrılı Mesane Sendromun' da uygun tanı ve tedavisi, etyolojisi, patofizyolojisi ve tedavi şekli hakkında kesin bilgi eksikliği nedeniyle halen oldukça zordur.Fizik tedavi Ağrılı Mesane Sendromu tedavisinde pelvik ağrı için alternatif tedavidir.Temel olarak, hem tıbbi personelin hem de hastaların uzun vadeli iyileşmeyi başarmak için kendilerine bu işe adamış ve kararlı bulundukları bildirilmiştir.

Referans
Recommendations to the primary care practitioners and the patients for managing pelvic pain, especially in painful bladder syndrome for early and better prognosis Kyung Jin Chung, Adelaide Na Yeon Han and Khae Hawn Kim 2015

Özet

Ağrılı mesane sendromu, idrar kesesiyle ilişkili olduğu düşünülen kronik (6 aydan fazla) pelvik ağrı, basınç veya rahatsızlık olarak tanımlanır ve en az bir başka idrar semptomu eşlik eden mesanenin etyolojisi bilinmeyen kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Bu makalede kolay tanı ve uygun tedavi için tıbbi personele ve hastalara 6 ipucu önerilmiştir

Ağrılı Mesane Sendromu