Bel Ağrısı Olan Hastalarda Egzersiz Reçetesine Pelvik Taban Kaslarını Eklemek Daha Etkili Olabilir Mi? Bel Ağrısı Olan Hastalarda Egzersiz Reçetesine Pelvik Taban Kaslarını Eklemek Daha Etkili Olabilir Mi?

Bel Ağrısı Olan Hastalarda Egzersiz Reçetesine Pelvik Taban Kaslarını Eklemek Daha Etkili Olabilir Mi?

Bel ağrısı, on ikinci kaburgaların kostal kenarları ile alt gluteal kıvrımlar arasında yer alan ağrı olarak tanımlanır. Bel ağrısı, her yaştan ve kültürden insanları etkiler. Kronik ağrıya neden olan, iş kapasitesini, aile aktivitelerini ve sosyal yaşamı engelleyebilen en yaygın sağlık sorunu olduğu bilinmektedir. Bel ağrısı olan çoğu insan için, ağrının patoanatomik nedeni net bir şekilde tanımlanamaz ve bu nedenle spesifik olmayan bel ağrısı olarak adlandırılır.

Çok sayıda çalışma, çeşitli tedavilerin etkilerini araştırmış ve egzersizlerin ağrı ve fonksiyonda kalıcı iyileşmeler sağladığı göstermiştir. Bu nedenle, birinci basamakta spesifik olmayan bel ağrısının yönetimine ilişkin klinik uygulama kılavuzları, özgül olmayan bel ağrısı olan kişilerde ağrıyı azaltmak ve gücü ve hareketliliği artırmak için egzersiz müdahalelerini önermektedir. Çeşitli koordinasyon, stabilizasyon, kuvvetlendirme egzersizleri veya yoga ve pilates gibi yaklaşımlar kullanılabilir. Pelvik taban kasları genellikle bu egzersiz müdahalelerine dahil edilmez fakat pelvik taban kaslarının lomber omurganın dinamik kontrolünde rol oynadığı bilinmektedir.

Çalışmalarda pelvik taban kasları kontraksiyonunun karın içi basıncı yükselttiği ve lomber omurgayı kontrol eden transversus abdominis kasının ko-aktivasyonunu ortaya çıkardığı gösterilmiştir. Son kanıtlar ayrıca bel ağrısı ve lumbopelvik ağrısı olan kadınlarda pelvik taban kasları işlevinde hassasiyet ve / veya güçsüzlük şeklinde değişiklikler olduğunu ve dolayısıyla bel ağrısında pelvik taban kaslarının kontrolünde potansiyel bir değişikliğe işaret ettiğini ileri sürmektedir. Pelvik taban, core dengeleyici kasların önemli bir bileşenidir, ancak bel ağrısı olan hastalarda genellikle pelvik taban kasları egzersize dahil edilmez.


Yayınlanan bir sistematik derleme, bir egzersiz müdahalesine pelvik taban kas eğitimi eklemenin, spesifik olmayan bel ağrısı olan kişilerde ağrı şiddetini azaltmada pelvik taban kas eğitimi olmaksızın aynı egzersiz müdahalesine göre daha etkili olup olmadığını değerlendirmiştir.

Klinik Çıkarımlar: Spesifik olmayan bel ağrısı olan kişilerde, egzersiz müdahalesine pelvik taban kas eğitimini dahil etmenin ek fayda sağladığı görülmüştür.8 haftadan daha uzun bir tedavi süresinin ağrı yoğunluğu azaltmada daha büyük bir etki sağladığı bildirilmiştir ve en az 8 hafta boyunca pelvik taban kaslarının dahil edildiği entegre bir lumbopelvik egzersiz müdahalesi önerilmiştir.

Hazırlayan: Fzt. Nida Müdüroğlu

Referanslar
Bernard, S., Gentilcore-Saulnier, E., Massé-Alarie, H., & Moffet, H. (2020). Is adding pelvic floor muscle training to an exercise intervention more effective at improving pain in patients with non-specific low back pain? A systematic review of randomized controlled trials. Physiotherapy.

Daha fazla oku: Spesifik Olmayan Bel Ağrısı Nedir?

Özet

Bu çalışmada bel ağrısı olan hastaların tedavisinde egzersiz programına pelvik taban kaslarını dahil etmek hakkında bir bakış açısı sunulmuştur.

Bel Ağrısı Olan Hastalarda Egzersiz Reçetesine Pelvik Taban Kaslarını Eklemek Daha Etkili Olabilir Mi?