Yaşlı Sağlığı Üzerine Eski Geleneksel Öğretilerden Neler Öğrenilebilir?

Tai Chi Neden Denge Geliştirmek İçin Kullanılır? - Fit People

Uzun yıllar boyunca düzenli egzersiz ve sağlıklı diyet, kardiyopulmoner sağlık için Amerikan Kalp Derneği’nin tavsiyeleri olmuştur. Bu görüş Amerikan Akciğer Derneği ve Amerikan Spor Hekimliği Koleji tarafından da desteklenmiştir.

M.Ö. 722-M.Ö. 481 tarihleri arasında yazılan Lu eyaletinin resmi belgelerinde; “Akan su bayatlamaz” ve “Ahşap kapı menteşesini solucan yemez” gibi ifadeler yer almaktadır. Bu ifadeler sağlık ve yaşam hakkında öneriler sunmakta ve iyi sağlığın hareket halinde bulunduğunu belirtmektedir. Tai Ji Quan, yürüyüş ve hafif gezinti önerileri geriatrik sağlık hizmetlerine uygulanabilir niteliktedir.

Eski kaynaklarda özellikle; yatmadan önce bir avlu veya odanın içinde bile 1.000 adım yürüme, daha iyi bir sağlık ve kişinin daha hızlı uykuya dalıp daha derin uyumasını sağladığı gerekçesiyle önerilmekteydi.

Geleneksel Çin Sağlık Pratiği Qigong; enerjiyi beden,zihin ve ruha yeniden kazandırma temelindedir. Derin nefes, fiziksel hareket ve meditasyon dahil olmak üzere egzersizler yoluyla sağlıklı olmayı teşvik ederken Taoist ve Budist felsefeleri kullanır. Qigong terapisi, gevşeme eğitimi ve biofeedback de dahil olmak üzere çeşitli davranışsal müdahalelere dayanır.

Qigong’un bir bileşeni olan Tai Chi, o zamanlardan beri dövüş sanatlarından kaynaklanan ve yaşlılar için kullanılan egzersiz yöntemidir. Bu egzersizlerin görme azlığı, işitme kaybı ve dolaşım yetmezliğini önlemek için geliştirildiği iddia edilmektedir. Buna ek olarak hafızayı geliştirdiği ve sıcak-soğuk toleransını arttırdığı söylenmektedir. Bu egzersiz yaşlılar için günde 2-3 kez yarım saatlik sürelerle önerilmektedir. Literatürde Tai Chi’nin dengeyi geliştirdiği, osteoartrit, osteoporoz, stres yönetimi, depresyon, kardiyovasküler sağlık, hipertansiyon ve diyabet üzerine faydalı olduğu sonucunu veren çalışmalar mevcuttur.

Yin ve Yang kavramları; geleneksel Çin felsefesinde, zıt kutupların doğal dünyada nasıl birbirine bağlı olduğunu ve dinamik bir sistemde birbirini tamamladıklarını tanımlamak için kullanılır. Çin tıbbında sağlık, bir denge ile temsil edilir. Geleneksel tıp uygulayıcıları, vücudun dengesizliğinin nerede olduğunu belirlemeye çalışırlar ve mümkünse; bitkisel ilaçlar, akupunktur, egzersiz, diyet ve yaşam tarzı değişikliği ile durumu düzeltebilirler. Denge geri getirilirse, sağlık geri dönecektir. Bu felsefe yaşlıların yaşamlarının önemli bir kısmının; doğanın, çiçeklerin, resimlerin, müziğin, kuş ya da akvaryum balığı gibi evcil hayvanların ve diğer benzer arayışların tadını çıkarma kültürüyle meşgul olması gerektiğini savunmaktadır.

Özetle, bu eski felsefeler bize yaşlanmanın sağlıkla ilgili davranışlardan etkilendiğini söylemektedir. Yaşlandıkça düzenli bir fiziksel aktivite döngüsü sürdürmek önemlidir. Düzenli egzersizin, özellikle kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere kronik hastalıkların başlangıcını önlediği gösterilmiştir.

Referans
What can be learned from old traditional teaching on the health of the elderly ? Ronald L. Ettinger, BDS, MDS, DDSc, Spec Care Dentist 32(5): 175-176, 2012

Özet

Bu çalışma, eski geleneksel öğretilerin yaşlı sağlığı üzerine etkilerinden bahsetmektedir.

Yaşlı Sağlığı Üzerine Eski Geleneksel Öğretilerden Neler Öğrenilebilir?