Masaj Masaj

MasajMasaj fizyoterapinin başladığı yerdir. Ayrıca birçok eski kültürde masajın kullanıldığına dair kanıtlar vardır. Masaj, hem germe hem de baskıyı ritmik bir şekilde kullanan çok eski bir tekniktir.

Postür
İyi bir masaj uygulama beceriniz büyük ölçüde kendi rahatınıza bağlı olacaktır, bu nedenle iyi bir duruş sergilemek hem siz hem de hasta için faydalıdır. Aşağıdakiler yalnızca temel yönergelerdir ve bulunduğunuz ortam nedeniyle ayarlamalar yapılması gerekebilir.
Mümkün olduğunca sırtınız düz olacak şekilde çalışın. Kalçalarınızı ve dizlerinizi esneterek daha verimli ve sırtınıza daha az baskı uygulayarak hareket edebilirsiniz.

Ayak pozisyonu da önemlidir ve sırtınızı aşırı zorlamadan ön-arka yönde hareket edebileceğiniz şekilde olmalıdır.

El Pozisyonu
Elin en kullanışlı kullanım alanları başparmağın ulnar sınırı ve tabanıdır. Diğer önemli alanlar avuç içi ve parmakların ve başparmakların palmar yüzeyleridir. Duyusal geri bildirim sağlarlar, böylece masajınızı dokunun yapısına göre zamanlama ve basınç açısından uyarlamanıza izin verirler. Bu nedenle dirsek ve parmak eklemlerinin kullanılmasından kaçınılmalıdır.
Eller vücut hatlarına uygun olacak şekilde masaj yaparken kollarınızı ve ellerinizi rahat tutun.
Yağı her zaman kendi elinize dökün, asla doğrudan kişinin üstüne dökmeyin.
Çıplak cilde uygulamadan önce yağı (ve ellerinizi) ısıtmaya çalışın. Bu mümkün değilse, en azından kişiyi ne olacağı konusunda uyarın.

Fiziksel Temas
Hastayla her zaman iletişim halinde olmaya çalışın. Bu, özellikle yüzüstü yatıyorlarsa rahatlamalarını sağlar. Ellerin vücutla temasının kesilmesi seansın bittiğinin bir göstergesi olarak da yorumlanabilir ve bu nedenle istenmeyen hareketlere neden olabilir.

Masaj Teknikleri

Stroking
Eller, bu yönde kan akışını artırmak, dokuları germek, kişiyi rahatlatmak ve atık ürünlerin dağılmasına yardımcı olmak amacıyla, yalnızca bir yönde, bir kişinin cildi üzerinde ritmik ve sürekli olarak geçirilir. Cilt üzerinde kayan ellerin okşama hareketlerini içerir ve her zaman bir masaj seansında uygulanan ilk ve son tekniktir (diğer teknikler arasında da kullanılır). Stroking, durumun evresine ve masajın istenen etkisi ne olursa olsun değişen tempo ve basınçta kullanılabilir.

Stroking Uygulaması: Ellerin ve parmakların palmar yüzeylerinin geniş bir yüzey alanını iki elinizle aynı anda veya dönüşümlü olarak kullanmalısınız. Basınç stroking boyunca sürdürülür ve venöz dönüşü teşvik etmek için her zaman kalbe doğrudur. Stroking dönüşünde eller teması hafif sürdürmelidir. Hareketlerin pozisyonu, hızı ve yönü, tekniğin amacına ve vücudun masaj yapılan kısmına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin bacaklarda ve kollarda uzun, okşayarak hareketler kullanılabilirken, sırt ve boyun için daha dairesel bir hareket tercih edilebilir.

Stroking, seansın başında hafif bir dokunuşla başlayarak pürüzsüz, ritmik ve rahat bir şekilde yapılmalıdır. Bu, seansın sonraki aşamasında artan dolaşım ve dokuların gerilmesi için daha yavaş hareketlerle daha derin bir baskı oluşturmalıdır. Eller rahat olmalı ve kişinin vücudunun doğal hatlarını takip etmelidir. Dikkat gerektiren doku anormalliklerini belirlemek için zamana ve hareket kalitesine ihtiyacınız olduğundan, teknik aceleye getirilmemelidir. Hızlı hareketler kişinin rahatlamasına izin vermeyecek ve herhangi bir bölge hassassa kesinlikle daha acı verici olacaktır.
Ellerinizi herhangi bir kemik çıkıntısının üzerinden geçirirken, hem kemiğe masaj yapmanın terapötik bir değeri olmadığından hem de hastanın hissettiği rahatsızlığı azaltmak için basınç azaltılmalıdır. Herhangi bir masajı tamamlamak için, özellikle seans sırasında yoğun/acılı teknikler kullanılmışsa, kişiyi rahatlatmak için stroking kullanın.

Stroking Yönteminin Amaçları:

Kişiye dokunmayı tanıtmak
Kişiyi rahatlatmak
Yüzeyel dokuları ısıtmak
Kasları gevşetmek
Dokunun durumunu palpe etmenize ve hissetmenize olanak sağlamak
Periferal sinirleri uyarmak
Kan ve lenf akışını artırarak atık ürünlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur
Dokuları germek
Seans bitmeden önce kişiyi rahatlatmak

Kneading(yoğurma): Cilt yukarı kaldırılır, bastırılır ve sıkılır, sıkıştırılır ve yuvarlanır. Dokuların dönüşümlü olarak sıkılması ve gevşemesi lokal dolaşımı uyarır ve bazı kas rahatsızlıklarında ağrı kesici etkisi olabilir. Temel hareket, yumuşak dokuları sıkıştırmak, almak ve sonra serbest bırakmaktır. Genellikle strokingden daha derin bir etki istendiğinde kullanılır ve teknikleri şunları içerir:

Sıkıştırma
Toplamak/almak
Sallamak
Yuvarlamak
Sıkma

Kneading Uygulaması: Strokingde olduğu gibi basınç venöz dönüşü desteklemek için kalbe doğrudur. Ellerinizi alttaki kasın üzerinde hareket ettirirken kişinin cildiyle neredeyse statik temas halinde kalır. Fark, kneadingde genel yönün, genel tekniğin yönünün distalden proksimale doğru olduğu strokingin aksine, proksimalden distale doğru olmasıdır. Bu, önce kalbe doğru daha kısa vuruşlar uygulayarak, ancak daha sonra tekrar vuruşa başlamadan önce elleri distale doğru hareket ettirerek elde edilir. Bunun, basınç uygulayarak kanı bir bölgeden dışarı atması, ardından basıncı serbest bırakması ve bölgeye taze kan ve besinleri zorlamak için tekniği distal olarak tekrar etmesi gerekiyor.

Perküsyon/Tapotement Manipülasyonları
Sarsma, dövme, vurma veya titreşimleri içerir.Miyofasyal Gevşetme
Miyofasyal gevşetme, fasya kısıtlamalarını serbest bırakmayı amaçlayan fasyayı germek için manuel bir tekniktir. Fasya, deri ile alttaki kas ve kemik yapısı arasında bulunur ve vücudumuzdaki kasları, organları ve iskelet yapılarını birbirine bağlar. Fasya yaralanmalar, stres, travma ve kötü duruş nedeniyle kısıtlanabilir.

Tetik Nokta Terapisi
Tetik nokta tedavisi, vücudun diğer bölgelerindeki ağrı ve disfonksiyonu gidermek için hassas kas dokusuna basınç uygulanmasını içerir. Tetik noktaları, genellikle akupunktur noktalarıyla kesişen aktif kas hiperaktivite merkezleridir.

Derin Transvers Friksiyonlar
Transvers friksiyonlar, doğrudan parmaklarla uygulanan enine bir bağ dokusu tedavisidir. Doku liflerinin yönü boyunca salınan bir basınç uygulanır. Esas olarak, kalınlaşmış, ağrı üreten yara dokusunu parçalamaya yardımcı olmak için tendon veya bağ yaralanmalarında kullanılır.
Kompresyon Masajı: Dokularda derin bir hiperemi ve yumuşatıcı etki yaratmak için kullanılan kaslara ritmik sıkıştırma. Genellikle spor masajı için, daha derin, daha spesifik masaj çalışmaları için bir ısınma olarak kullanılır.

Çapraz Lif Masajı: Büyük kas gruplarında germe ve genişleme etkisi yaratmak için genel olarak uygulanan çapraz lifli friksiyon teknikleri; veya bölgeye özgü kas ve bağ dokusunda, yapışıklıkları azaltmak ve iyileşme sürecinde güçlü, esnek onarım oluşturmaya yardımcı olmak için uygulanan derin enine friksiyondur.

Kontraendikasyonlar: Şunları içerir: Herhangi bir cilt enfeksiyonu türü; Açık yaralar; Tromboz, kanama bozuklukları gibi dolaşım sorunları; Yaralanmadan 48 saatten az bir süre sonra; akut inflamasyon sırasında; tümörler masaj yapılan bölgede ise


Hazırlayan: Fzt. Burcu Zehra Sivri

Referanslar: Stuart Porter. Tidy's Physiotherapy. 15th edition. Edinburg. Elsevier. 2013
Hand on training massage school. Petrissage. Available from: https://www.youtube.com/watch?v=Pa6R8WcBHBU (last accessed 10.5.2019)
Physioworks. What are the common massage therapy techniques. Available from: https://physioworks.com.au/FAQRetrieve.aspx?ID=40342 (last accessed 9.5.2019)

Daha fazla oku: Kas Enerjisi Tekniği

Özet

Miyofasyal gevşetme, fasya kısıtlamalarını serbest bırakmayı amaçlayan fasyayı germek için manuel bir tekniktir.

Masaj