Osteoartritli Hastalarda Egzersiz Reçetesini Belirlemeye Yönelik Kanıtlar Nelerdir?

Konu ile ilgili bilimsel çalışmalar ne diyor?

Osteoartrit

Osteoartritin kesin tedavisi olmadığı için mevcut tedaviler semptomlara yöneliktir.Egzersiz tedavisi öncelikle kas kuvvetlendirme,ROM’u arttırma,aerobik dayanıklılığı geliştirme üzerine odaklanır.Osteoartritli hastalarda egzersizin amacı,ilgili fizyolojik bozuklukları iyileştirerek ağrıyı azaltmak,fonksiyonelliği arttırmak,günlük yaşam aktiviteleri,mesleki,sosyal uğraşılarında yeterli hareketliliğe ulaşmalarını sağlamaktır.

En yaygın egzersiz çeşitleri;Aerobik eğitim,Alt ekstremite kuvvetlendirme,Tai Chi ve Aqua Terapi’dir.Bu egzersizlerin hepsinin faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir.Tai Chi,kalça ve diz ağrılarını azaltır,ROM’u arttırır,dengeyi geliştirir,düşme korkusunu hafifletir.Tai Chi’nin dikey duruşta yavaş hareketlerden oluşturulan”Güneş Stili” bu popülasyonda en sık kullanılan çeşididir.Birçok çalışmada aerobik egzersiz olarak yürüyüş ve bisiklet aktiviteleri önerilmektedir.Önemli derecede ağrısı olan obez hastada aqua terapiyle başlamak düşünülebilir.

Rekreasyonel aktivitelerin veya spor aktivitelerinin osteoartritle ilişkili olup olmadığıyla alakalı çelişkili kanıtlar vardır.Genel olarak, orta derecede fiziksel aktivitenin osteoartrit riskini arttırmadığı kabul edilmiştir.Önceki yaralanmalar,osteoartrit gelişmesinin en güçlü belirleyicilerinden biri olarak bulunmuştur

72 çalışmanın yer aldığı bir sistematik inceleme,spor ve rekreasyonel aktivite katılımının osteoartrit için eklem travması veya obeziteden daha az risk faktörü olduğunu belirtmiştir.Hayvan modellerinde yüksek şiddette egzersizin olumsuz etkileri olduğu,orta şiddette egzersizin osteoartrit insidansını azalttığı bulunmuştur.Literatürün çoğu,orta şiddette fiziksel aktiviteye katılımın uygun olduğunu kabul eder.

Birinci Basamak Tedavi Seçenekleri
  • Eğitim ve yaşam modifikasyonları
  • Kilo vermek
  • Egzersiz; Aqua Terapi, Tai Chi, Aerobik ve Kuvvetlendirme

İkinci Basamak Tedavi Seçenekleri
  • Topikal medikasyon, Oral asetaminofen
  • Modaliteler; Sıcak, Buz, Elektrik stimülasyonu, Ultrason
  • Ortez

Üçüncü Basamak Tedavi Seçenekleri
  • Diğer oral medikasyonlar
  • İntra-artiküler enjeksiyon
  • Ortopedi Cerrahına yönlendirme

Referans
Amber M. H. Gaught & Kevin A. Carneiro. Evidence for Determining the Exercise Prescription in Patients With Osteoarthritis

Özet

Bu çalışma, osteoartritin egzersiz tedavisine kanıtları için genel bir bakış sunmakta ve klinisyenlerin uygun egzersiz reçetelerini formüle etmelerine yardımcı olmak için egzersiz temelli tedavi stratejilerini özetlemektedir.

Osteoartritli Hastalarda Egzersiz Reçetesini Belirlemeye Yönelik Kanıtlar Nelerdir?