Elit Sürat Koşucularında Düzensiz Hipertrofi Modelleri Elit Sürat Koşucularında Düzensiz Hipertrofi Modelleri

Elit Sürat Koşucularında Düzensiz Hipertrofi ModelleriSürat koşucuları normal bir insan ile kıyaslandığı zaman çok daha yüksek yürüyüş hızı ve ivmeye sahiptirler. Bunun nedeni alt ektremitelerinde üretilen yüksek miktardaki kuvvettir. Bu nedenle sürat koşucularında bazı biyomekanik değişiklikler görülebilir. Yapılan bir çok araştırmada sürat koşucularında oluşan biyomekanik değişiklikleri anlamak için bir çok farklı etkenler incelenmiştir, yalnız elit sürat koşucularında alt ekstremitedeki kas volümlerinin dağılımları araştırılmamıştır.

Konu ile ilgili bilimsel çalışmalar ne diyor?
Yapılan bir çalışmada:

Kas kütlesinin saptanması için (canlı grup üzerinde) Non-Cartesian MRI kullanılmıştır.15 elit sürat koşucusu dahil edilmiştir.Vücut ölçülerine göre kas büyüklüğü normalleştirmek için sürat koşucuları ile sürat koşucusu olmayan kişilerin kasları karşılaştırılmıştır.

Değerlendirme sürat koşucularının kaslarında; bilateral simetrik ve cinsiyet farkına göre yapılmıştır.

Sürat koşucuları ile sürat koşucusu olmayanlar arasında yapılan kıyaslamada ekstremite kas yapısında yükseklik-kütle başına %22 bir fark bulunmuştur. Tekil olarak kaslar birbirinden daha büyük bulunmamıştır.

Kalça ve diz çevresi kaslar sürat koşucularında ortalama %30 oranında daha büyük bulunmuştur. Sadece, tibialis posteriorda %28'e varan oranda belirgin fark görülmüştür.

Bu çalışmanın sonucu olarak düzensiz hipetrofi modelleri, sürat koşucularında özellikle geniş kalça ve diz fleksörleri ve ekstansörleri ile avantaj sağlamaktadır.

Referans
Handsfield, G. G., Knaus, K. R., Fiorentino, N. M., Meyer, C. H., Hart, J. M., & Blemker, S. S. (2016). Adding muscle where you need it: non-uniform hypertrophy patterns in elite sprinters. Scandinavian journal of medicine & science in sports.

Özet

Bu çalışmada, sürat koşucularının düzensiz hipertrofi modellerinden bahsedilmiş ve sürat koşucusu olmayanlarla kıyaslamaları yapılmıştır.

Elit Sürat Koşucularında Düzensiz Hipertrofi Modelleri