Transvers düzlemde farklı açılarda yapılan ayakta kalça abdüksiyon egzersizi sırasında gluteus medius kas aktivasyonu

Kalça abdüksiyon kas zayıflığı patellofemoral ağrı sendromu, ön çapraz bağ yaralanmaları, diz osteoartriti gibi alt ekstremite yaralanmaları açısından risk faktörüdür. Kalça abdüksiyon kas zayıflığı diz valgus açısında artışa neden olur. Varus kuvveti kaldıraç kolu uzar ve diz adduksiyon momenti artar. Bu durum, dizin medialine binen yükün artmasına ve diz ağrısının gelişmesine neden olur. Kalça abdüksiyon kas kuvvetini arttırmak ve kas aktivasyonunu iyileştirmek yaralanma riskini azaltmada ve yaralanma sonrası rehabilitasyonda önemli noktalardan biridir.

En etkili Gluteus Medius (GMed) kuvvetlendirme egzersizinin hangisi olduğu henüz belirlenmemiş olsa da ayakta kalça abdüksiyon egzersizi yerçekimine karşı yapılan ya da daha fonksiyonel olan egzersizlere geçmeden önce erken rehabilitasyon dönemi için uygun olabilir. Bu varsayım dikkate alınarak transvers düzlemde farklı açılarda (0°, 15°, 30°, 45°, 60°, 75° ve 90°) yapılan ayakta kalça abdüksiyon egzersizi sırasında GMed kas aktivasyonunu incelemek amacıyla yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre:

  • Kalça abdüksiyonunu farklı açılarda yapmak duruş ve salınım fazındaki ekstremitelerin GMed kas aktivasyonunu etkiler.
  • Ayakta kalça abdüksiyon egzersizinin 0° ile 45° arasındaki açılarda yapılması GMed kasının kuvvet kazanımında etkilidir.
  • Ayakta kalça abdüksiyon egzersizi 0° ile 45° arasındaki açılarda yapıldığında GMed kas aktivasyonu açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmamasına rağmen GMed’in aktive olduğu yer çekimine karşı yapılan ya da daha fonksiyonel olan egzersizlere geçmeden önce rehabilitasyonun erken döneminde ayakta kalça abdüksiyon egzersizinin 30°’de yapılması önerilmiştir.
  • Salınım fazındaki ekstremitede GMed kas aktivasyonu ayakta kalça abdüksiyon egzersizi 30°’de yapıldığında en yüksektir (Temel görev: Kalça abdüksiyonu). Rehabilitasyonun erken dönemlerinde ağırlık aktarmadan GMed’i aktive etmek amacıyla kullanılabilir.
  • Duruş fazındaki ekstremitede GMed kas aktivasyonu ayakta kalça abdüksiyon egzersizi 0°’de yapıldığında en yüksektir (Temel görev: Pelvik stabilizasyon). Rehabilitasyonun erken dönemlerinde ağırlık aktarma pozisyonunda GMed’i aktive etmek amacıyla kullanılabilir.


Ayakta kalça abdüksiyon egzersizi farklı kalça abdüksiyon açılarında yapıldığında GMed kas aktivasyonu anlamlı olarak değişiklik göstermiştir. Bu egzersiz, transvers düzlemde 0° ve 30°’de yapıldığında sırasıyla salınım ve duruş fazındaki ekstremitede GMed kasının en yüksek EMG aktivitesini gösterdiği belirtilmiştir.


Referans: Sinsurin, K., Pluemjai, S., Srisangboriboon, S., Suanshan, S., & Vachalathiti, R. Gluteus Medius Muscle Activities during Standing Hip Abduction Exercises in the Transverse Plane at Different Angles. J Med Assoc Thai, 2015:98;S42-7.

Özet

Bu makalede, transvers düzlemde farklı açılarda (0°, 15°, 30°, 45°, 60°, 75° ve 90°) yapılan ayakta kalça abdüksiyon egzersizi sırasında gluteus medius kas aktivasyonu incelenmektedir.

Transvers düzlemde farklı açılarda yapılan ayakta kalça abdüksiyon egzersizi sırasında gluteus medius kas aktivasyonu