Marka TEST - Ayak Bileği İnversiyon Burkulması Olan Hastada Eversiyon Bantlamasının EtkileriProduct number: 267
Fiyat: TRY0
Condition: new

Ayak Bileği İnversiyon Burkulması Olan Hastada Eversiyon Bantlamasının Etkileri

"Ayak Bileği İnversiyon Burkulması Olan Hastaya Kinezyoloji Bandı ile Uygulanan Ayak Bileği Eversiyon Bantlamasının Etkileri
Vaka Sunumu

21 yaşındaki kadın hasta, tedaviden 1 hafta öncesinde yürürken yaşadığı ayak bileği Grade 2 inversiyon burkulması sonrası sol ayağının lateralinde ağrıdan şikayet etmektedir. 2 yıl önce sol ayak bileği inversiyon burkulması teşhisi olan hasta, 3 hafta boyunca manuel fizyoterapi görmüştür. Ancak, ara sıra burkulma yaşamaya devam etmiştir. Ağrılı inversiyondan, merdiven inerken, eğimli şekilde merdiven çıkarken ve stabil olmayan yüzeyde ayakta dururken instabiliteden ve koşma, zıplama ve çömelme sırasında aşırı ağrıdan şikayetçidir.

Ayak bileği eversiyon bantlaması (ABEB), sol ayağa 4 hafta boyunca (günde ortalama 15 saat) uygulanmıştır.

1) "I şeklindeki" bant, talustan posterior talar glide için hafif dorsifleksiyona alınan kalkaneusa doğru uygulanır (A).

2) "I şeklindeki" bant, lateral malleolün 5 cm yukarısından başlanarak, kalkaneus medialinden , ağrılı inversiyonu önlemek için eversiyona alınan ayağın dorsaline doğru uygulanır. (B-C)

3) "I şeklindeki" bant, ağrılı inversiyonu azaltmak ve ayak bileği eversiyonuna katkıda bulunmak için, ikinci bant ile aynı metod kullanılarak tekrar uygulanır. (D-E)

4) "I şeklindeki" bant, posterior talar glide’ı artırmak ve ayak bileğine destek sağlamak için, ilk bant ile aynı metod kullanılarak tekrar uygulanır (F).

Her gün uygulanan ABEB bantlamasına rağmen, hasta kaşınmadan şikayet etmemiştir. Ayrıca deri problemlerini önlemek için bandın başlangıç ve bitiş noktalarına (yaklaşık olarak 2-3 cm) gerim uygulanmamıştır. İnversiyon burkulma yaralanması için başka bir tedavi kullanılmamıştır.

 

Hasta, tedavi sonrası ağrı ve instabilite yaşamamıştır. Sol bacağına ağrısız tam ağırlık aktarabilmiştir.

‘’Sonuç olarak, 4 haftalık ayak bileği eversiyon bantlama uygulaması sonrasında lateral ayak bileği ağrısında azalma, ayak bileği fleksibilitesi ve fonksiyonel dinamik dengesinde artış gözlemlenmiştir. Burkulan ayak bileğinin ağrılı plantar fleksiyon ve inversiyonu, ABEB bantalaması ile daha çok eversiyona alınmış ayak bileği ile önlenmiştir. Dahası, burkulan ayak bileği bantalama sayesinde tekrar bir yaralanmaya karşı korumaya alınmıştır.
Hazırlayan: Uzm. Fzt. Bahar Güneş Ayberk
Lee SM, Lee JH (2016) Effects of ankle eversion taping using kinesiology tape in a patient with ankle inversion sprainJ. Phys. Ther. Sci. 28: 708–710

Özet

Bu olgu sunumu ayakbileği burkulmasında kullanılabilecek bir bantlama seçeneğinden bahsetmektedir.

Ayak Bileği İnversiyon Burkulması Olan Hastada Eversiyon Bantlamasının Etkileri