Fasya ve Fizyoterapi Fasya ve Fizyoterapi

Fasya ve Fizyoterapi

Fasya, fibröz bir doku tabakasıdır; kasları, kas gruplarını, kan damarlarını ve sinirleri çevreleyen, bazı yapıları birbirine bağlarken diğerlerinin birbiri üzerinde yumuşak bir şekilde hareket etmesine(kaymasına) izin veren bir bağ dokusu yapısıdır. 
 
The rectus sheath is an example of connective fascia

Ligamentler, aponevrozlar ve tendonlar gibi, fasyalar da çekme yönüne paralel dalgalı bir modelde yönlendirilmiş, yakın paketlenmiş kolajen lif demetleri içeren yoğun düzenli bağ dokularıdır. Fasya, sonuç olarak, liflerin dalgalı modeli çekme kuvveti tarafından düzleştirilene kadar büyük tek yönlü gerilim kuvvetlerine direnebilen esnek yapılardır. Bu kolajen lifleri, fasya içinde bulunan fibroblastlar tarafından üretilir. 

Tıpkı ligamentlerin bir kemiği başka bir kemiğe birleştirmesi ve tendonların kasları kemikle birleştirmesi gibi fasyalar da kasları veya diğer yapıları çevrelemesi açısından ve kolajenden oluşması açısından bağ ve tendonlara benzer. 


Fasya, vücudumuzdaki en zengin duyu organlarından biridir, sinir uçlarına ve mekanoreseptörlere (kas iğcikleri, Ruffini ve Pacini cisimcikleri, Golgi uçları ve serbest sinir uçları) gömülüdür. Fasya, propriyosepsiyon ve koordinasyonumuzu etkileyen duruş ve hareket algısında önemli bir rol oynar. Duruşumuzu değiştirdiğimizde veya herhangi bir şekilde hareket ettiğimizde, fasyal dokuların mekanoreseptörleri deforme olur ve de aktive olur; omuriliğe ve beyne afferent bilgi gönderir. 
 

Fasyayı etkileyen durumlar

 
Fasyal disfonksiyon çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin hareket varyasyonlarının olmaması, optimal olmayan beslenme, alışılmış duruşlar ve travma gibi nedenler fasyanın normalde vücuttaki gerginliğin dağılmasına ve iletilmesine yardımcı olan kayganlık yeteneğini etkileyebilir.
 
FASYA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN UZM. FZT. OST. BURAK ENDAMLI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN
''FASYALAR'' İSİMLİ WEBİNARI İZLEMEYİ UNUTMA: BURAYA TIKLA
 
Bunlardan sonra kompansatör hareket paternleri meydana gelebilir ve bu da fasyal sistem üzerinde daha fazla strese neden olur. Fasyal disfonksiyon ağrı, sertlik, doku yorgunluğu ve düşük performans ve fonksiyon ile ilişkilidir. Fasya şunlara yanıt olarak da kısalabilir, katılaşabilir ve kalınlaşabilir: Travma, vücuda fiziksel veya duygusal olarak zarar veren herhangi bir şey, iltihaplanma, duruş bozukluğu, vücudun fizyolojik uyum sağlama kapasitesini kaybetmesine neden olan herhangi bir şey.

Fizyoterapi


Fasyal tedavi, fasyanın ağrı ve fonksiyonel kısıtlamalara dahil olduğu değerlendirilen ve teşhis edilen belirli lokalize alanlarının serbest bırakılmasına odaklanan manuel bir terapi yöntemidir. Fasyanın bu parçasının uygun şekilde manipüle edilmesiyle, istenilen hareket geri kazanılabilir ve böylece daha iyi hareket edebilmeniz ve çalışabilmeniz için vücutta optimum kuvvet iletimi sağlanır. 
Fasyal tedavi, egzersizler ve ek modalitelerle desteklenmelidir. Örn. tüm kinetik zincir boyunca kas-iskelet kuvvetini ve dengesizliklerini ele alarak biyomekanik eksiklikleri düzeltmek için ortak mobilizasyon ve güçlendirme yapılabilir. 

Foam Roller kullanımı (aşağıdaki videoda gösterildiği gibi kendi kendine miyofasyal gevşeme tekniği)

 

 

  • Tetik nokta tedavisi
  • Yumuşak doku mobilizasyonu
  • Esneme teknikleri
  • Duruş eğitimi: Duruşun iyileştirilmesi, özellikle boynunuzdaki miyofasyal ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Kasları güçlendiren postural kas egzersizleri, herhangi bir kasın ve ilgili fasyanın aşırı çalışmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Özel masaj teknikleri

Hazırlayan: Fizyoterapist Ayşe Demirtaş
Ruth Duncan. Myofascial release (hands-on guide for therapists). 1st ed.2014.