Basketbolda Hazırlık Basketbolda Hazırlık

Basketbolda Hazırlık

Amaç: Basketbol oynayan gençlerde maça hazırlık döneminin oyuncularda nöromusküler olarak etkisini araştırmak ve antrenman freans değerleri ile nöromusküler fiziksel aktivitedeki değişimler arasındaki ilişkiyi araştırmak

Yöntemler: Basketbolda hazırlık evresinden önce ve sonra oyunculara ileri doğru atlama (CMJ) testi ve ardından antrenmanın yoğunluğunun fazlalaştığı 4 aşamadan oluşan ve tekrarlanan ve istikamet değiştirme(KOİ) testi uygulandı. Diz ekstansörlerinin periferik nöromüsküler fonksiyonları (tepe tork [PT]), her seviyeden sonra (PT1, PT2, PT3 ve PT4) elektrik uyarıları kullanılarak ölçüldü. Ayrıca PT Max (PT'nin en yüksek değeri) ve PT Dec (PT Max'ten PT4'e PT düşüşü) hesaplandı.
 
Sonuçlar: Antrenman evresi CMJ’de ufak değişimlere sebep verirken, yinelenen KOİ testi oyuncuların dirençlerini geliştirdi. Oyuncuların oyuna devam edebilme yetisini geliştirdi. Oyuncuların algılanan eforları hazırlık evresindeki yoğunluklarının fazla maç yoğunluğunu sağladığı ancak oyuncularda direnci artırırken gücü azalttığı görüldü.  
 

Hazırlayan: Fzt. Sefer Ali İnanıcı 

Kaynaklar: Ferioli D, Bosio A, Bilsborough JC, La Torre A, Tornaghi M, Rampinini E. The Preparation Period in Basketball: Training Load and Neuromuscular Adaptations. Int J Sports Physiol Perform. 2018 Sep 1;13(8):991-999. doi: 10.1123/ijspp.2017-0434. Epub 2018 Sep 10. PMID: 29345555.

Daha Fazla Oku: Tekerlekli Sandalyeli Profesyonel Erkek Basketbolcularda Basınç Ağrısı Aşırı Duyarlılığı ve Tetik Noktalardan Kaynaklanan Ağrı

Basketbolda Hazırlık