Masaj Terapisinin Kısa ve Uzun Vadeli Etkileri Masaj Terapisinin Kısa ve Uzun Vadeli Etkileri

Masaj Terapisinin Kısa ve Uzun Vadeli Etkileri


Masaj ağrı yatıştırmak için bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Kas iskelet sistemi hastalıklarında, stres ve hamilelik dönemlerindeki ağrıyı yatıştırmak için kullanılır. Ağrıyı yatıştırma ve fonksiyon kazandırmadaki popülaritesi sayesinde günümüzde kabul edilen bir tedavi yöntemidir. Fizyoterapide, masaj kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutar.

Ottowa Panel’i masajı el ya da el cihazları kullanılarak yapılan yumuşak doku ve eklem manipülasyonu olarak tanımlamıştır. Çoğu masaj stili öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapoment ve vibrasyon gibi teknikler içerir. Masajın etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada hastaların fraktür, sinir hasarı, psikolojik sorunlar ve spor yaralanmaları gibi ciddi şikayetleri vardır.

Bilimsel araştırmalar ne diyor?

Masaj Tedavisi -Sıfır- Tedaviye Karşı

Bütün çalışmalarda ağrı VAS’ta değerlendirilmiştir. Boyun ağrısı, diz osteoartriti ağrısı, omuz ağrısı ve bel ağrısı gibi ağrılar değerlendirildiğinde:

Kısa dönemde, hiç tedavi uygulanmaması durumuyla karşılaştırıldığında masajın omuz ve bel ağrısını yatıştırdığı orta düzey kanıtlar

Hiç tedavi uygulanmaması durumuyla karşılaştırıldığında masajın diz osteoartritinde ağrıyı yatıştırdığına dair düşük düzey kanıtlar

Hiç tedavi uygulanmaması durumuyla karşılaştırıldığında masajın boyun ağrısını yatıştırmada düşük düzey kanıtlar (1 çalışmada) bulunmuştur.

Hastalar uygun anketler ve indeksler ile fonksiyonellik açısından değerlendirildiğinde ise:

Masajın, kısa dönemde bel ağrısı olan hastalardaki fonksiyonelliği iyileştirme açısından orta düzey kanıtları bulunmuştur.

Omuz ve bel ağrısının fonksiyonelliği açısındaki değerlendirmede hiç tedavi uygulanmamasına göre , düşük düzey kanıtlar mevcuttur.

Masaj Tedavisi Aktif Tedaviye Karşı

Ağrı değerlendirmelerinde bel ağrısı, boyun ağrısı ve fibromiyalji şikayetleri olan hastalar değerlendirilmiştir.

Boyun ağrısında, akupunkturun masaj tedavisinden daha etkili olduğu (1 çalışmada)

Bel ağrısında ve fibromiyaljide, masajın ağrıyı gidermede manipülasyon ve mobilizasyondan daha etkili olduğu (1 çalışmada) sonuçlarına varılmıştır.

Fonksiyon değerlendirmelerinde ise

Kısa dönemde, masajın fonksiyonelliği akupunkturdan daha az iyileştirdiği (2 çalışmada)

Uzun dönemde ise daha iyi relaksasyon sağladığı sonucuna varılmıştır.

Bu sonuçlar bize masajın kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanabileceğimizi göstermektedir. Tıbbi masajın sadece fizyoterapistler tarafından uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Klinik Çıkarım: Önceden bildiğimiz gibi, kas iskelet  sistemi rahatsızlıkları ağrı ve fonksiyon kaybına sebep olur. Bu çalışmadan ise, masajın kısa dönemde diz osteoartriti ve omuz ağrısını yatıştırdığını, kısa dönemde fonksiyonelliği iyileştirdiğini, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden açıkça daha az ya da daha çok etkili olmadığını öğrendik.

Hazırlayan: Ece Yüksel

Referans: Bervoets, D. C., Luijsterburg, P. A., Alessie, J. J., Buijs, M. J., & Verhagen, A. P. (2015). Massage therapy has short-term benefits for people with common musculoskeletal disorders compared to no treatment: a systematic review. Journal of physiotherapy, 61(3), 106-116.

Daha fazla  oku: Fizyoterapide Klinik Karar Verme Sürecine Yönelik Bir Sistem Nasıl Olmalıdır?

Özet

Bu sistematik analizde masaj terapisinin kısa ve uzun vadeli etkileri tartışılmıştır.

Masaj Terapisinin Kısa ve Uzun Vadeli Etkileri