Tendinit Tendinoz ve Tendinopati Arasındaki Fark Nedir?

Conservative treatment of chronic Achilles tendinopathy | CMAJ

Birçok kişi sıklıkla tendinit, tendinoz ve tendinopati terimlerini karıştırır. Paratenonit,tendon rüptürü(yırtık) ve parsiyel(kısmi) tendon rüptürü ile birlikte bu terimler, inflamasyon(iltihap), dejenerasyon ve yaralanma dahil olmak üzere tendonun maruz kaldığı çeşitli durumları açıklar. Tendonlar kasları kemiğe bağlayan fibröz dokulardır ve vücudumuzda yüzlerce tendon vardır. Bazı tendonlar yaralanmaya diğerlerinden daha meyillidir. Örneğin; çoğu insan yaşamının bir döneminde Aşil tendon yaralanması geçirmiştir. Ayrıca, tek bir tendon aynı anda birden fazla soruna sahip olabilir. Yani tendiniti olan bir kişinin tendinozu da olabilir.

Peki nedir bu terimler arasındaki farklar?

1. Tendinit: Uzmanlar tendon inflamasyonunu tanımlamak için tendinit terimini kullanırlar (“it” eki inflamasyonu gösterir). Tendiniti olan kişilerde; lokalize ağrı, şişme, sıcaklık ve kızarıklık gibi semptomlar görülebilir. İnflamasyonu azaltmak için; etkilenen eklemin istirahat edilmesi ve steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar almak önerilebilir. Genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Tendinit tendinozdan daha az görülür ve kronik tendinit ise tendinoza yol açabilir.


2.Tendinoz: Tendinoz tendonun dejenerasyonudur.Burada tendinit ve tendinoz arasındaki fark ise tendinozda inflamasyon aşamasının geçmiş olmasıdır.Dejenerasyon, tendonun yapısına veya oluşum mekanizmasına göre değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler sıklıkla tekrarlayan mikro travmalardan veya tendon kopması sonrası yeterli düzeyde iyileşememesinden kaynaklanır. Tendinit ve tendinoz arasındaki temel farklılıklar: 
• Tendinit genellikle birkaç hafta içinde tedavi edilebilirken; tendinoz tedavisi birkaç ay sürebilir. 
• Tendinoz ve tendinit için tedavi yöntemleri değişebilir. Örneğin, bazı uzmanlar tendinozun steroidal olmayan anti-inflamatuarlar (NSAID) ile tedavi edilmemesi gerektiğini ileri sürer, çünkü NSAID'ler tendon iyileşmesi için gerekli olan kolajen büyümesini inhibe ettiğini savunurlar.

3.Paratenonit: Vücudumuzdaki bazı tendonlar, aşil tendonu gibi, paratenon adı verilen ince bir doku kılıfına sahiptir. Bu dokunun inflamasyonu paratenonit olarak adlandırılır. Bu durum biyopsi olmadan kesin olarak teşhis edilemez ve bu nedenle yaygın olarak kullanılmaz. Ayrıca paratenonit ve tendinit tedavisi her ikisi de inflamasyonu azaltmayı hedeflediğinden, paratenonitin ayrı bir tanı olmadığı da söylenir.

4.Tam ve Parsiyel Tendon Rüptürü: Bir tendonun yapısal bütünlüğü tamamen bozulursa, tam bir rüptür(kopma) olarak adlandırılır ve eğer tendonun bir kısmı hala sağlam kalırsa kısmi rüptür olarak adlandırılır. Akut tendon rüptürü, ani ağrı ve etkilenen eklemin fonksiyonunun azalmasıyla sonuçlanabilen bir kerelik bir olaydır ve bunu şişlik veya morarma izleyebilir. Akut rüptürler olduğunda tipik olarak bir haftalık süre içinde tanı konur ve tedavi edilir. Kronik tendon rüptürleri ise; akut bir rüptürün birkaç hafta boyunca tedavi edilmemesinden (birçok uzman tendonun durumuna bağlı olarak bu sürenin 4-6 hafta arasında değiştiğine inanır)kaynaklanır. Hastaya; etkilenen eklem, yırtığın şiddeti ve semptomların süresine bağlı olarak tedavi programı oluşturulur.

5.Tendinopati: “Pati” eki Yunancada bir hastalık veya bozukluğu ifade eder. Bu nedenle, tendinopati bir tendonun bir hastalığı veya bozukluğu anlamına gelir. Çoğu uzman tendinopatiyi tendonun tüm koşullarını tanımlamak için bir şemsiye terim olarak tanımlasa da, diğerleri bunu iyileşememiş kronik bir tendon durumunu tanımlamak için kullanır. Örneğin; tamamen iyileşmeyen bir hamstring tendon rüptürüne maruz kalan bir koşucuya tendinopati teşhisi konulabilir.. Bazı uzmanlar ise tendinoz ve tendinopati terimini birbirinin yerine kullanmaktadır.Bu tür karışıklıklardan kaçınmak için, tendinopati tanısı konan hastalar, doktorlarına bu terimi nasıl tanımladıklarını sormalıdır.


Hazırlayan: Fzt.Sidar Gergin

Referanslar 
Tsai WC, Tang FT, Hsu CC, et al. Ibuprofen inhibition of tendon cell proliferation and upregulation of the cyclin kinase inhibitor. J Orthopedic Resear. 2004. 22(3): 586–591. doi: 10.1016/j.orthres.2003.10.014.
Paavola M, Järvinen TA. Foot Ankle Clin. 2005 Jun;10 (2):279-92. Review. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15922919. Accessed October 7, 2014.
Flint JH, Wade AM, Giuliani J, Rue JP. Defining the terms acute and chronic in orthopaedic sports injuries: a systematic review. Am J Sports Med. 2014 Jan;42(1):235- 41. doi: 10.1177/0363546513490656. Epub 2013 Jun 7. Review. PubMed PMID: 23749341.

Özet

Bu çalışmanın amacı tendon sorunlarına dair kullanılan tanımları netleştirmektedir.

Tendinit Tendinoz ve Tendinopati Arasındaki Fark Nedir?